Historia tamburyna

Prawdopodobnie niewielu laików muzycznych ma pojęcie o istnieniu membranofonów. Jest to grupa instrumentów perkusyjnych, których najpopularniejszym przedstawicielem jest tamburyn. Warto nieco więcej opowiedzieć o tym wyjątkowo interesującym instrumencie.

Tamburyn – bębenek baskijski z Azji

Inną nazwą tamburyna jest bębenek baskijski. Wydawać by się więc mogło, że to z kraju Basków pochodzi ten instrument. Jest to jednak błędne przekonanie, gdyż za wynalezieniem tamburyna stoją Azjaci.

To właśnie z Azji w okolicach późnego Średniowiecza do Europy przywędrował ten popularny dziś instrument muzyczny. Początkowo nie zajmowali się nim muzycy, lecz żonglerzy. Dopiero, kiedy dzięki rozwojowi technicznemu udało się nieco udoskonalić instrument, wzbudził on zainteresowanie muzyków. Początkowo służył przede wszystkim orkiestrom wojskowym.

Tamburyn dzisiaj

Obecnie tamburyn używany jest przez różnego rodzaju muzyków. Nadal cieszy się dużą popularnością w orkiestrach. Jest to również nieodłączny element wielu spektakli operowych. Ponadto, tamburyn jest też częstym instrumentem grajków ulicznych. Dobrym przykładem jest tamburyn z DrumCenter.pl

Tym, co najbardziej interesujące w tamburynie jest z pewnością połączenie prostoty budowy z zaawansowanymi i złożonymi dźwiękami. Jest to zadziwiające, że z tak małego i prostego w budowie instrumentu można wydobywać tak wiele odmiennych dźwięków. Od wieków zadziwia to muzyków i publiczność. Kiedyś dźwięki tamburynu podziwiane były tylko w Azji, później dołączyła Europa, a dzisiaj z tamburynem spotkać się można już na całym świecie.

Perkusja elektroniczna – pierwszy zakup

Wiele osób stojąc przed wyborem perkusji zastanawia się, jaką powinni kupić. Na rynku muzycznym istnieje wiele firm, które produkują perkusje elektroniczne (np. Roland, YAMAHA). Występują w wielu konfiguracjach, niektóre wyposażone są w dodatkowe funkcje. Różnią się wykonaniem, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi rzeczami. Jaką perkusję powinna wybrać osoba, która rozpoczyna przygodę z grą na perkusji? O tym kilka słów poniżej.

Tradycyjna perkusja czy elektroniczny Roland?

Należy wziąć pod uwagę warunki do ćwiczeń. Zdecydowanie Roland (https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusje-elektroniczne_roland-431.html) będzie zajmował mniej miejsca, niż perkusja akustyczna. Ta druga jest zdecydowanie głośniejsza, więc nie będzie się nadawała do testów w bloku albo domu. Następnie, należy oszacować budżet, jaki chcemy przeznaczyć na ten cel. Nowoczesne elektroniczne instrumenty perkusyjne wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, a ich cena będzie znacznie wyższa od wersji podstawowej. Nie wszystkie zestawy są wyposażone w stopy i stołek. Cena będzie zależała także od rodzaju padów. Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze są pady gumowe. Idealnie będą się nadawały do ćwiczeń dla początkujących. Bardziej profesjonalne są pady siateczkowe, silikonowe, z klasycznym naciągiem. Wymagają one jednak już zdolności muzycznych i doświadczenia w grze na perkusji. Występuje także kilka rodzajów padów stopowych.

Serce perkusji elektronicznej

Chodzi o moduł. Stanowi ono serce, ponieważ bez niego nie istnieje zestaw instrumentów perkusyjnych. Od jego jakości zależy jakość fabrycznych brzmień, możliwość edycji brzmienia, interfejs. Należy zwrócić uwagę czy perkusja posiada wejście USB, słuchawki, MIDI, Output, AUX, wejścia typu Jack, metronom i funkcje treningowe oraz sekwencer.

Początki gry na perkusji

Nie ma wątpliwości, że perkusja jest instrumentem, który fascynuje wielu ludzi. Nie każdy jednak wie, jak zacząć grać. Od czego rozpocząć naukę? Czy warto pracować z nauczycielem? Wreszcie, jaki sprzęt przygotować przed rozpoczęciem gry?

Od kogo się uczyć?

Wydaje się, że zdecydowanie warto wykupić lekcje gry u profesjonalnego nauczyciela. Taka forma nauki jest najszybsza, jednak nie jedyna. Można także próbować nauczyć się gry bez niczyjej pomocy. Jak najbardziej jest to możliwe, jeśli posiada się odpowiednie materiały edukacyjne. Dostęp do nich nie jest jednak żadnym problemem w czasach internetu.

Perkusja i słuchawki wygłuszające z DrumCenter.pl

Oczywiście, jeśli chce się grać na perkusji, warto kupić własny instrument. Nie zawsze jest to konieczne, gdyż można wypożyczyć perkusję. Jeśli natomiast wykupuje się lekcje u nauczyciela, posiada on często swój instrument, na którym można trenować. Zdecydowanie lepiej jednak uczyć się gry od początku na swojej własnej perkusji, do której można się w ten sposób przyzwyczajać.

Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy kupić tylko perkusję. Trzeba też zakupić między innymi słuchawki wygłuszające. Tylko jeśli się ich używa można być całkowicie spokojnym o swój słuch. Wiele osób, które dopiero zaczynają treningi gry na perkusji nie zdaje sobie zupełnie sprawy, jak duży hałas może ten instrument powodować. Bez słuchawek wygłuszających gra zwykle staje się niemożliwa, gdyż po prostu nikt nie jest w stanie przez dłuższy okres czasu wytrzymać w tak wielkim hałasie.

Djembe – tajniki gry

O djembe słyszy się coraz częściej. Coraz częściej można spotkać artystów ulicznych, którzy wykorzystują ten bęben w swojej twórczości. Staje się on również coraz bardziej popularnym widokiem na wielu profesjonalnych estradach. Króluje w muzyce nawiązującej lub bezpośrednio wykonującej reggae. Djembe to instrument perkusyjny, który pochodzi z Zachodniej Afryki, a gra na nim odbywa się przy pomocy dłoni.

Do gry na djembe, przygotuj dłonie
Wielu amatorom wydaje się, że skoro gra na djembe sprowadza się do uderzania dłonią o membranę, to jest ona łatwa i nie wymaga żadnej zaprawy. Tymczasem, dłonie należy odpowiednio przygotować, zanim siądzie się do instrumentu. Jest to szczególnie ważne u muzyków amatorów. Doświadczeni instrumentaliści radzą sobie nawet i bez zabiegów ochronnych, ze względu na fakt, że skóra rąk się utwardza od gry. Wewnętrzne części dłoni należy nasmarować oliwą lub kosmetykami nawilżającymi. Uchroni to skórę przed pękaniem uniemożliwiającym grę.

Jak można grać na djembe?
Djembe to instrument, który mimo tego, że składa się z jednego bębna, potrafi wydobywać wiele dźwięków. Wymaga to jednak odpowiedniego obycia i dużych umiejętności. Początkujący muzyk może dążyć do przyswojenia umiejętności wydobywania trzech podstawowych dźwięków. Są to slap (najwyższy), ton (średni), bas (najniższy). Najłatwiejszy do wydobycia jest dźwięk o najniższym tonie. Żeby grać basowym brzmieniem należy uderzyć w środek naciągu, bez względu na ułożenie dłoni. Żeby uzyskać slap lub ton średni, należy umieć już odpowiednio modelować dłoń. Żeby tworzyć całe melodie należy dobrze opanować rytm oraz specyfikę budowania melodii.

Jeśli zainteresował Cię temat, sprawdź to: https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_djembe-424.html

Czym są instrumenty perkusyjne?

Wśród setek, a może nawet i tysięcy instrumentów dużą grupę stanowią instrumenty perkusyjne. Jest to bardzo specyficzna grupa, gdyż zwraca uwagę jej zróżnicowanie. Na czym polegają różnice? Jak bardzo odmienne od siebie mogą być instrumenty perkusyjne?

Klasyczna perkusja

Z pewnością, instrumenty perkusyjne kojarzą się z hałasem. Nic dziwnego, perkusja, składająca się z co najmniej kilku bębnów i niezwykle hałaśliwych talerzy to najpopularniejszy instrument perkusyjny. Jest to ogromny oraz bardzo ciężki instrument, który wymaga dużej siły, aby grać na nim przez dłuższy czas. Jednakże, nie wszystkie instrumenty perkusyjne są własnie takie. Niektóre są wręcz zupełnie inne, a mianowicie małe, lekkie i proste w obsłudze.

Marakasy – egzotyczna prostota

Z pewnością, nazwa marakasy – zajrzyj pod ten link, niewiele komukolwiek mówi. Jednakże, można przypuszczać, ze większość osób spotkała się w życiu z tymi instrumentami, nie znając jednak ich nazwy. Konstrukcja marakasów jest bardzo prosta, a mianowicie są to okrągłe, czy też zaokrąglone puszki rezonansowe na krótkich kijkach. Gra się na nich poprzez ich rytmiczne potrząsanie. Pozornie jest to proste, jednak aby grać profesjonalnie i osiągnąć mistrzostwo trzeba długo trenować.

Dawniej, marakasy konstruowano tylko z naturalnych materiałów. Popularne było chociażby wykorzystanie skorupy z dyni. Za dźwięk natomiast odpowiadały nasiona. Dzisiaj nadal można spotkać takie marakasy, częściej jednak są one wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak chociażby plastik.