O djembe słyszy się coraz częściej. Coraz częściej można spotkać artystów ulicznych, którzy wykorzystują ten bęben w swojej twórczości. Staje się on również coraz bardziej popularnym widokiem na wielu profesjonalnych estradach. Króluje w muzyce nawiązującej lub bezpośrednio wykonującej reggae. Djembe to instrument perkusyjny, który pochodzi z Zachodniej Afryki, a gra na nim odbywa się przy pomocy dłoni.
Do gry na djembe, przygotuj dłonie
Wielu amatorom wydaje się, że skoro gra na djembe sprowadza się do uderzania dłonią o membranę, to jest ona łatwa i nie wymaga żadnej zaprawy. Tymczasem, dłonie należy odpowiednio przygotować, zanim siądzie się do instrumentu. Jest to szczególnie ważne u muzyków amatorów. Doświadczeni instrumentaliści radzą sobie nawet i bez zabiegów ochronnych, ze względu na fakt, że skóra rąk się utwardza od gry. Wewnętrzne części dłoni należy nasmarować oliwą lub kosmetykami nawilżającymi. Uchroni to skórę przed pękaniem uniemożliwiającym grę.
Jak można grać na djembe?
Djembe to instrument, który mimo tego, że składa się z jednego bębna, potrafi wydobywać wiele dźwięków. Wymaga to jednak odpowiedniego obycia i dużych umiejętności. Początkujący muzyk może dążyć do przyswojenia umiejętności wydobywania trzech podstawowych dźwięków. Są to slap (najwyższy), ton (średni), bas (najniższy). Najłatwiejszy do wydobycia jest dźwięk o najniższym tonie. Żeby grać basowym brzmieniem należy uderzyć w środek naciągu, bez względu na ułożenie dłoni. Żeby uzyskać slap lub ton średni, należy umieć już odpowiednio modelować dłoń. Żeby tworzyć całe melodie należy dobrze opanować rytm oraz specyfikę budowania melodii.
Jeśli zainteresował Cię temat, sprawdź to: https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_djembe-424.html